Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna EMERYTURA NIEZALEŻNA OD ZUS I OFEblog Stuknęła Ci trzydziestka? Zacznij myśleć o emeryturze - IKE, IKZE

Stuknęła Ci trzydziestka? Zacznij myśleć o emeryturze - IKE, IKZE

oszczędzanie na przyszłość z Esaliens

Buduj przyszłość swoją i Twoich pracowników z najbardziej doświadczonym zespołem zarządzającym pracowniczymi programami emerytalnymi (PPE) w Polsce. Sprawdź ofertę ESALIENS dla klientów indywidualnych i firm.
14.02.2018 r.

Trzydzieści świeczek na torcie to znak, że najwyższy czas… przygotować się do emerytury. To nie żart! Według najnowszych prognoz osoby po 65. roku życia do 2035 roku będą stanowiły już 25 procent społeczeństwa . To oznacza, że pieniędzy dla przyszłych emerytów będzie coraz mniej. Najlepszy czas, żeby zacząć oszczędzać na przyszłą emeryturę jest właśnie teraz.


Seniorzy obalają stereotypy

Wyniki badania Współcześni seniorzy, Polska 2017 przeprowadzonego przez Biostat na zlecenie Senior Apartments pokazują nową tendencję wśród seniorów. Aż 40% badanych chciałoby na emeryturze dalej się rozwijać, pogłębiać swoją wiedzę i poszerzać horyzonty.

Współcześni seniorzy obalają więc stereotypy na swój temat. Jak wynika z przytoczonego badania, na emeryturze najbardziej cenią… dużą ilość wolnego czasu. Na drugim miejscu stawiają lekturę, a dopiero na trzecim spędzanie czasu z wnukami. Dorosłe dzieci obecnych seniorów, które wzięły udział w tym samym badaniu, piramidę priorytetów swoich rodziców ustawiły w zupełnie innej kolejności, na pierwszym miejscu ustawiając spędzanie czasu z wnukami, na drugim dużą ilość wolnego czasu, a na trzecim… spokój.

Jak pokazują wyniki badania, seniorzy wciąż mają apetyt na życie. Mimo wieku chcą uczyć się nowych rzeczy i poznawać nowych ludzi, studiując i podróżując bez ograniczeń finansowych.

A jakim Ty będziesz seniorem?

Pomyślisz - aktywnym, niezależnym i samodzielnym, tak długo, jak pozwoli zdrowie. Nie chciałbyś także, aby standard życia na emeryturze mocno odbiegał od tego, które prowadzisz obecnie. Chciałbyś więcej podróżować i rozwijać swoje hobby. Niestety, prognozy dla przyszłych emerytów pokazują, że może być zupełnie inaczej… Zagrożony niewydolnością system emerytalny, niska dzietność i emigracja zarobkowa sprawiają, że coraz więcej osób po 30. roku życia ma (skądinąd słuszne) obawy, czy przyszłe świadczenia emerytalne pozwolą im się utrzymać.

Jak przygotować się do przyszłej emerytury?

Ze względu na rosnącą długość życia i coraz lepszą opiekę medyczną seniorów, na emeryturze mamy szansę przeżyć nawet 20 lat. Choć niektóre zobowiązania finansowe odejdą, pojawią się nowe, związane przede wszystkim z leczeniem czy rehabilitacją. Obecni trzydziestolatkowie wiedzą, że, jeśli chcą mieć godną emeryturę, muszą wziąć sprawy we własne ręce. To właśnie z myślą o nich powstały oszczędnościowe konta emerytalne (IKE i IKZE), które, dzięki elastycznemu systemowi wpłat i możliwości zmiany strategii inwestowania, dają duże poczucie niezależności.

Mateusz Szyłko

Ekspert ds. Programów Emerytalnych

do góry