Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna EMERYTURA NIEZALEŻNA OD ZUS I OFE Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli emerytury po nowemu

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli emerytury po nowemu

oszczędzanie na przyszłość z Esaliens

Buduj przyszłość swoją i Twoich pracowników z najbardziej doświadczonym zespołem zarządzającym pracowniczymi programami emerytalnymi (PPE) w Polsce. Sprawdź ofertę ESALIENS dla klientów indywidualnych i firm.
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju, zbliżają się zmiany m.in. w grupowym oszczędzaniu na emeryturę w ramach III filaru. Nowe podejście zostało zapowiedziane w Programie Budowy Kapitału w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Przedsiębiorcy i pracownicy mogą już dziś zapoznać się z głównymi założeniami wprowadzenia powszechnych, dobrowolnych Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). PPK mają zwiększyć liczbę osób oszczędzających w III filarze i zapewnić Polakom długotrwałe bezpieczeństwo finansowe. Kogo obejmą zmiany i na co powinni przygotować się przedsiębiorcy i ich pracownicy?

Pracownicze Plany Kapitałowe – kogo obejmą zmiany Ministerstwa Rozwoju?

Wprowadzany w 2019 roku Pracowniczy Plan Kapitałowy będzie obowiązkowy dla pracodawców i dobrowolny dla ich pracowników. Kogo obejmie?

PPK z punktu widzenia pracownika

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych automatycznie zapisane zostaną osoby zatrudnione w wieku do 55 lat. Będą oni mogli dobrowolnie odstąpić od uczestnictwa. W tym celu muszą złożyć u pracodawcy stosowną deklarację na piśmie. Dla osób, które ukończyły 55 rok życia, przystąpienie do Pracowniczego Planu Kapitałowego będzie dobrowolne.

Co to jest i na czym polega Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK)?

nowe-pomysly-na-emeryturynowy pomysł na zmotywowanie Polaków do grupowego oszczędzania na przyszłą emeryturę w ramach III filaru

finansowanie od pracodawcyemerytury-po-nowemu

emerytury-z-budzetu-panstwatzw. zachęty finansowe od Państwa

Wpłaty mają być co miesiąc odkładane na jesień życia. Będzie można je wypłacić w przyszłości po ukończeniu 60 roku życia  w ratach lub np. przeznaczyć na kupno mieszkania (pod warunkiem, że środki zostaną zwrócone w określonym czasie na rachunek w PPK) czy leczenie w przypadku poważnej choroby oszczędzającego, współmałżonka lub dziecka oszczędzającego.

Oszczędzanie na emeryturę po nowemu – koszty i zalety PPK dla pracowników

PPK mają być obowiązkowe dla kierujących przedsiębiorstwami, a dobrowolne dla pracownika. Zgodnie z planowaną reformą pracownik należący do PPK co miesiąc będzie odkładał na poczet swojej przyszłej emerytury minimum 2%, a maksimum 4% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Na początek otrzyma 250 zł wpłaty powitalnej, a pod koniec każdego roku 240 zł, od Państwa. Ze gromadzonych pieniędzy będzie mógł w przyszłości korzystać w ratach. Jednorazowo, po ukończeniu 60 roku życia, będzie mógł wypłacić maks. 25% kwoty, 75% zostanie wypłacone w miesięcznych ratach. Dodatkowo będzie mógł on wykorzystać pieniądze – z koniecznością późniejszej spłaty – na wkład własny przy zakupie mieszkania. 

Wpłaty pracodawcy oraz pracownika będą stanowiły dodatek do przyszłej emerytury. Należy wspomnieć, że od części pokrywanej przez szefa pracownik będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.

PPK z punktu widzenia pracodawcy

Udział w Pracowniczych Planach Kapitałowych będzie obowiązkowy dla wszystkich podmiotów zatrudniających. Program, według zapowiedzi, będzie wchodził w życie stopniowo. Najpierw zmiany obejmą duże firmy, zatrudniające ponad 250 pracowników (od stycznia 2019 r.). Z uczestnictwa zwolnione maja być tylko te przedsiębiorstwa, które do tej pory utworzyły Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) z wpłatą finansowaną przez pracodawcę w wysokości min. 3,5% wynagrodzenia pracownika.

Dodatek do emerytury dla pracownika – koszty PPK dla pracodawców

Po wejściu w życie zmian w systemie emerytalnym, pracodawca będzie miał obowiązek naliczania, odprowadzania i pokrywania części wpłaty do PPK. Co miesiąc dopłaci on do przyszłej emerytury pracownika minimum 1,5%, a maksimum 4%, jego wynagrodzenia. Dochodzą jeszcze związane z tym formalności, m.in. zapisywanie lub wypisywanie pracowników z programu oraz szereg obowiązków administracyjnych i informacyjnych. Przekazywana na PPK wpłata zostanie wliczona do kosztów uzyskania przychodu. 

Uczestnictwo w PPK może też budować pozytywny wizerunek firmy oraz wyróżnić ją spośród konkurencji i przyciągnąć do niej specjalistów. Jest duże prawdopodobieństwo, że na rynku pracy zacznie liczyć się wysokość oferowanych wpłat lub nawet całościowe pokrywanie wydatków na PPK, łącznie z częścią pracowniczą.

Młodzi ludzie z tabletem - Nowe zasady emerytur


Źródło: Ministerstwo Finansów „Pracownicze Plany Kapitałowe – bezpieczeństwo finansowe i wyższy standard życia Polaków na emeryturze” http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/aktualnosci/ministerstwo-finansow2/-/asset_publisher/M1vU/content/pracownicze-plany-kapitalowe-bezpieczenstwo-finansowe-i-wyzszy-standard-zycia-polakow-na-emeryturze/pop_up?_101_INSTANCE_M1vU_viewMode=print Ministerstwo Rozwoju, „Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju – Program Budowy Kapitału” https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow

do góry