Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna EMERYTURA NIEZALEŻNA OD ZUS I OFEblog Obalamy mity emerytalne

Obalamy mity emerytalne

oszczędzanie na przyszłość z Esaliens

Buduj przyszłość swoją i Twoich pracowników z najbardziej doświadczonym zespołem zarządzającym pracowniczymi programami emerytalnymi (PPE) w Polsce. Sprawdź ofertę ESALIENS dla klientów indywidualnych i firm.
29.01.2018 r.

A jaka jest Twoja wymówka emerytalna?

Mit 1: „Oszczędzanie zacznę parę lat przed emeryturą - to z pewnością wystarczy na godne życie!"

Choć obecnie chwila przejścia na emeryturę może wydawać Ci się odległa niczym droga mleczna, za dwadzieścia lub trzydzieści lat, spoglądając w lustro, z niepokojem pomyślimy: kiedy to się stało?!
Na oszczędzanie nigdy nie jest za wcześnie. Zastanów się, jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć miesięcznie na poczet przyszłej emerytury? Nie łudź się, że pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będziesz w stanie odkładać więcej niż teraz. Choć mamy wrodzoną skłonność do odwlekania spraw, które nie przynoszą natychmiastowych korzyści, o oszczędzaniu należy myśleć w perspektywie długofalowej. Regularne odkładanie kwot rzędu 100, 200 czy 300 złotych nie obciąży zanadto budżetu, a pozwoli zbudować spory kapitał na przyszłość. Zobacz nasze kalkulatory.

Mit 2: „Nie mam z czego oszczędzać, ledwo starcza mi na życie!"

Kłopoty z oszczędzaniem nie zawsze wynikają z niewielkich dochodów. Często problem tkwi w beztroskim podejściu do gospodarowania budżetem. Być może, jeśli uważnie przyjrzymy się swoim wydatkom, okaże się, że jesteśmy w stanie wygospodarować dodatkowe środki, które możemy wpłacić na wybrane konto oszczędnościowe lub Indywidualne Konto Emerytalne. Czas na porządną analizę „zysków i strat!” 

Mit 3: „Moja emerytura i tak nie potrwa długo"

Według danych GUS-u Polki przeciętnie żyją 81,9 lat, a mężczyźni 73,91lat. To oznacza, że statystyczna Polka po ukończeniu 60. roku życia spędzi na emeryturze ponad 20 lat! Z kolei statystyczny Polak, osiągając wiek emerytalny w wieku 67 lat, będzie pobierać emeryturę przez 7 lat. Jednak długość życia z roku na rok rośnie, a medycyna rozwija się w zawrotnym tempie. Wzrasta także świadomość społeczna dotycząca badań profilaktycznych oraz zdrowego trybu życia. Na emeryturze możemy więc żyć dłużej, niż nam się wydaje.

Mit 4: „Na emeryturze moje potrzeby będą przecież mniejsze"

Choć na emeryturze odejdą nam koszty związane m.in. z dojazdem do pracy, musimy być przygotowani na to, że zmniejszy się także nasz comiesięczny przychód. Na tym samym poziomie pozostaną jednak wydatki na mieszkanie oraz utrzymanie. A może będziemy chcieli zrealizować swoje długo odkładane marzenia? Dlaczego nie?

Mit 5: „Pieniądze z ZUS-u wystarczą na moje potrzeby"

Po osiągnięciu wieku emerytalnego znacznie zwiększą się koszty związane z leczeniem oraz wykonywaniem badań profilaktycznych. Emerytura oznacza także więcej wolnego czasu – być może częściej niż do tej pory będziemy podróżować, odwiedzać kina, muzea czy teatry - a to kosztuje. Jeśli więc będziemy chcieli sprostać swoim formom spędzania czasu na podobnym poziomie, jak przed emeryturą, pieniądze zgromadzone wyłącznie w ZUS-ie lub OFE mogą zwyczajnie nie wystarczyć ze względu na niską stopę zastąpienia. 

1https://www.wprost.pl/kraj/10067631/Ile-zyje-przecietny-Polak-GUS-publikuje-najnowsze-dane.html

link


do góry