Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna EMERYTURA NIEZALEŻNA OD ZUS I OFEblog Rola planów emerytalnych w polityce HR

Rola planów emerytalnych w polityce HR

oszczędzanie na przyszłość z Esaliens

Buduj przyszłość swoją i Twoich pracowników z najbardziej doświadczonym zespołem zarządzającym pracowniczymi programami emerytalnymi (PPE) w Polsce. Sprawdź ofertę ESALIENS dla klientów indywidualnych i firm.
16.02.2018 r.

Rynek pracy ulega dynamicznym zmianom. Coraz więcej osób, szukając zatrudnienia, zwraca uwagę nie tylko na atrakcyjne wynagrodzenie czy dogodną lokalizację miejsca pracy, ale także dodatkowe benefity pozapłacowe. Jaką rolę odgrywa plan emerytalny w polityce kadrowej firmy?

Sposób na prywatną emeryturę – niezależność i preferencje podatkowe

Efektem obniżenia wieku emerytalnego i narastających problemów demograficznych, wynikających z pokoleniowej zmiany priorytetów, będzie pogorszenie sytuacji materialnej przyszłych emerytów. Coraz więcej obecnych dwudziesto-, trzydziesto- i czterdziestolatków jest świadomych, że po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie musiało polegać przede wszystkim na własnych oszczędnościach. Środki gromadzone w ramach III filaru emerytalnego na IKE (indywidualnych kontach emerytalnych), IKZE (indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego) oraz w PPE (pracowniczych programach emerytalnych) są nie tylko niezależne od ZUS-u i OFE, ale także zwolnione z 19% podatku od zysków kapitałowych (tzw. „podatku Belki”).

PPE a polityka kadrowa firmy

Pozyskiwanie talentów oraz motywowanie pracowników to podstawowe elementy polityki kadrowej. Budowanie zaangażowania Twoich pracowników wspiera dobra organizacja pracy, przejrzysta ścieżka kariery, udział w szkoleniach oraz benefity pozapłacowe, które pozwalają ze spokojem patrzeć w przyszłość. Ze względu na niską wydolność polskiego systemu emerytalnego pracownicze programy emerytalne są jednym z kluczowych elementów polityki kadrowej nowoczesnych przedsiębiorstw. Pracodawca, zakładając grupowy plan oszczędnościowy, pokazuje, że przyszłość i dobre samopoczucie pracowników nie są mu obojętne. PPE to narzędzie, które pozwala przyciągnąć do firmy najlepszych kandydatów i zapobiegać nadmiernej rotacji pracowników. Co ważne, sami pracownicy mają istotny wpływ na kształt programu. PPE jest rozwiązaniem korzystnym finansowo dla obu stron. Finansowane przez pracodawcę składki są zwolnione z danin na ubezpieczenie społeczne. Z kolei pracownik, w przypadku wypłaty środków zasadniczo po ukończeniu 60 lat, nie odprowadza 19% podatku od zysków kapitałowych. Ponadto zaoszczędzone środki podlegają dziedziczeniu i są zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Środki zgromadzone na PPE w przyszłości będą stanowić uzupełnienie świadczeń emerytalnych pochodzących z ZUS-u i OFE. Osoby zmieniające pracę coraz częściej zwracają uwagę na możliwość uczestnictwa w pracowniczych programach emerytalnych. Dzięki temu mogą ze spokojem patrzeć w przyszłość, wiedząc, że po osiągnięciu wieku emerytalnego poziom ich życia utrzyma się na podobnym poziomie.


do góry