Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna EMERYTURA NIEZALEŻNA OD ZUS I OFEblog Pracownicze plany kapitałowe PPK - poznaj emerytury po nowemu

Pracownicze plany kapitałowe PPK - poznaj emerytury po nowemu

oszczędzanie na przyszłość z Esaliens

Buduj przyszłość swoją i Twoich pracowników z najbardziej doświadczonym zespołem zarządzającym pracowniczymi programami emerytalnymi (PPE) w Polsce. Sprawdź ofertę ESALIENS dla klientów indywidualnych i firm.
12.02.2018 r.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju, zbliżają się zmiany m.in. w grupowym oszczędzaniu na emeryturę w ramach III filaru. Program Budowy Kapitału w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju wkrótce wejdzie w życie, chociaż prace legislacyjne nie są jeszcze zakończone - czekamy na finalne ustalenia. Przedsiębiorcy i pracownicy mogą już dziś zapoznać się z głównymi założeniami wprowadzenia powszechnych, dobrowolnych Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). PPK mają zwiększyć liczbę osób oszczędzających w III filarze i zapewnić Polakom długotrwałe bezpieczeństwo finansowe. Kogo obejmą zmiany i na co powinni przygotować się przedsiębiorcy i ich pracownicy?

Pracownicze Plany Kapitałowe – kogo obejmą zmiany Ministerstwa Rozwoju?

Wprowadzany w 2019 roku Pracowniczy Plan Kapitałowy będzie obowiązkowy dla pracodawców i dobrowolny dla ich pracowników. Kogo obejmie?

PPK z punktu widzenia pracownika

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych automatycznie zapisani zostaną pracownicy w przedziale wiekowym od 19 do 55 lat. Będą oni mogli dobrowolnie odstąpić od uczestnictwa. W tym celu muszą w ciągu 3 miesięcy od przystąpienia do PPK złożyć stosowną deklarację oraz zwrócić pieniądze otrzymane ze składki powitalnej. Dla osób, które ukończyły 55 rok życia, przystąpienie do Pracowniczego Planu Kapitałowego będzie dobrowolne.

Co to jest i na czym polega Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK)?

nowe-pomysly-na-emeryturynowy pomysł na zmotywowanie Polaków do grupowego oszczędzania na przyszłą emeryturę w ramach III filaru

finansowanie od pracodawcyemerytury-po-nowemu

emerytury-z-budzetu-panstwatzw. zachęty finansowe od Państwa

Składki mają być co miesiąc odkładane na jesień życia. Będzie można je wypłacić w przyszłości na emeryturze w ratach lub np. przeznaczyć na kupno pierwszego mieszkania czy leczenie (a potem zwrócić na swoje konto w PPK).

Oszczędzanie na emeryturę po nowemu – koszty i zalety PPK dla pracowników

PPK mają być obowiązkowe dla kierujących przedsiębiorstwami, a dobrowolne dla pracownika. Zgodnie z planowaną reformą pracownik należący do PPK co miesiąc będzie odkładał na poczet swojej przyszłej emerytury minimum 2%, a maksimum 4% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Na początek otrzyma 250 zł składki powitalnej, a pod koniec każdego roku 240 zł, od Państwa. Ze gromadzonych pieniędzy będzie mógł w przyszłości korzystać w ratach. Jednorazowo, po uzyskaniu wieku emerytalnego, będzie mógł wypłacić 25% kwoty. 75% zostanie wypłacone w miesięcznych ratach. Dodatkowo będzie mógł on wykorzystać pieniądze – z koniecznością późniejszej spłaty – na wkład własny przy zakupie pierwszego mieszkania. 

Składki pracodawcy oraz pracownika będą stanowiły dodatek do przyszłej emerytury. Należy wspomnieć, że od części pokrywanej przez szefa pracownik będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.

PPK z punktu widzenia pracodawcy

Udział w Pracowniczych Planach Kapitałowych będzie obowiązkowy dla przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 19 pracowników. Program, według zapowiedzi, będzie wchodził w życie stopniowo. Najpierw zmiany obejmą duże firmy, zatrudniające ponad 250 pracowników (od stycznia 2019 r.). Z uczestnictwa zwolnione maja być tylko te przedsiębiorstwa, które do tej pory utworzyły Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) ze składką finansowaną przez pracodawcę w wysokości min. 3,5% wynagrodzenia pracownika.

Dodatek do emerytury dla pracownika – koszty PPK dla pracodawców

Po wejściu w życie zmian w systemie emerytalnym, pracodawca będzie miał obowiązek naliczania, odprowadzania i pokrywania części składki do PPK. Co miesiąc dopłaci on do przyszłej emerytury pracownika minimum 1,5%, a maksimum 4%, jego wynagrodzenia. Dochodzą jeszcze związane z tym formalności, m.in. zapisywanie lub wypisywanie pracowników z programu oraz przygotowywanie raportów dla instytucji nadzoru. Przekazywana na PPK składka zostanie wliczona do kosztów uzyskania przychodu. 

Uczestnictwo w PPK może też budować pozytywny wizerunek firmy oraz wyróżnić ją spośród konkurencji i przyciągnąć do niej specjalistów. Jest duże prawdopodobieństwo, że na rynku pracy zacznie liczyć się wysokość oferowanych składek lub nawet całościowe pokrywanie wydatków na PPK, łącznie z częścią pracowniczą.


Młodzi ludzie z tabletem - Nowe zasady emerytur

Źródło: Ministerstwo Finansów „Pracownicze Plany Kapitałowe – bezpieczeństwo finansowe i wyższy standard życia Polaków na emeryturze”http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/aktualnosci/ministerstwo-finansow2/-/asset_publisher/M1vU/content/pracownicze-plany-kapitalowe-bezpieczenstwo-finansowe-i-wyzszy-standard-zycia-polakow-na-emeryturze/pop_up?_101_INSTANCE_M1vU_viewMode=print Ministerstwo Rozwoju, „Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju – Program

Budowy Kapitału” https://www.mr.gov.pl/media/22008/ProgramBudowyKapitalu_prezentacja.pdf

do góry