Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna EMERYTURA NIEZALEŻNA OD ZUS I OFEblog Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy o PPK

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy o PPK

pracownicy

30.08.2018

Z końcem sierpnia Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych został przyjęty przez Radę Ministrów. Według szacunków, przez 10 lat na prywatne konta Polaków w PPK wpłynie około 35 mld zł z budżetu państwa.

Przypomnijmy, że według projektu składki na PPK mają pochodzić z kilku źródeł:

  • składka finansowana przez pracodawcę to równowartość 1,5% wysokości pensji osoby zatrudnionej,
  • pracownicy będą wpłacać 2% (min. 0,5% w przypadku najniższych dochodów),
  • raz do roku zatrudniony otrzyma 240 zł dopłaty od państwa,
  • korzyścią jednorazową będzie 250 zł. tzw. składki powitalnej, pochodzącej również z budżetu państwa.
Dodatkowo można liczyć na składki nieobowiązkowe, zależne od dobrej woli pracodawcy (do 2,5%) i pracownika (do 2% wynagrodzenia).

PPK w firmach ma być wprowadzane etapami:
  • firmy zatrudniające ponad 250 osób będą zobowiązane wprowadzić Plany dla swoich pracowników od lipca 2019 r. (dotyczy 3,3 mln pracowników),
W dalszej kolejności co pół roku obowiązek wdrożenia PPK obejmie mniejsze przedsiębiorstwa:
  • zatrudniające 50 - 249 osób,
  • zatrudniające 20 - 49 osób,
  • 1 stycznia 2021 r. to data, kiedy system PPK powinien objąć pozostałe przedsiębiorstwa, a także sferę budżetową.
Po całkowitym wdrożeniu do PPK może przystąpić 11,5 mln pracujących

Prywatne oszczędności

Sporo miejsca poświęcono zapewnieniom, że PPK nie jest tożsame z OFE, a różnica polega m.in. na tym, ze zaoszczędzone środki będą stanowić prywatną własność obywatela, co wprost sformułowano w treści ustawy. Ważnym zabezpieczeniem ma być nadzór Komisji Nadzoru Finansowego, przede wszystkim nad firmami, które będą zarządzać środkami powierzonymi PPK.

35 mld zł dofinansowania z budżetu

"W ciągu 10 lat państwo wpłaci na prywatne konta Polaków w PPK około 35 mld zł. W ten sposób chcemy zachęcić do oszczędzania. Chcemy przez PPK stymulować, doprowadzić do tego, że będzie więcej oszczędności" – powiedział premier Morawiecki.

Na kwotę 35 mld zł oszacowano sumaryczne dopłaty do PPK przez 10 lat dla wszystkich uprawnionych w postaci składek powitalnych (250 zł) oraz rocznych dopłat (240 zł). Będą one pochodzić z Funduszu Pracy, czyli budżetu państwa (przychodów podatkowych).

Kumulowanie długoterminowych oszczędności

Pomysł na Pracownicze Plany Kapitałowe został zaczerpnięty z krajów, w których podobne rozwiązania funkcjonują z powodzeniem od wielu lat. W takich krajach jak Dania, Finlandia, Singapur czy Australia ciężar składek na emeryturę jest ponoszony wspólnie przez pracowników i pracodawców, a emerytura pracownicza to standard, a nie rozwiązanie dobrowolne. Kraje te są podawane przez firmy monitorujące rynki jako przykłady, na których można wzorować reformę systemu emerytalnego. Twórcy PPK mają ambicję zaoferować Plany jako powszechną formę oszczędzania na emeryturę, służącą do budowania długoterminowych oszczędności i wzmacniania zabezpieczenia finansowego polskich rodzin.

do góry