Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna EMERYTURA NIEZALEŻNA OD ZUS I OFEblog 1 STYCZNIA 2019 R. WESZŁA W ŻYCIE USTAWA O PRACOWNICZYCH PLANACH KAPITAŁOWYCH

1 STYCZNIA 2019 R. WESZŁA W ŻYCIE USTAWA O PRACOWNICZYCH PLANACH KAPITAŁOWYCH

pracownicy

02.01.2019 - aktualizacja

W pierwszych dniach stycznia Premier Mateusz Morawiecki ogłosił start Pracowniczych Planów Kapitałowych, mówiąc, że: „To program dla ponad 11 milionów pracowników, program bez żadnych gwiazdek, bez żadnych pułapek, bez niebezpieczeństw.” Według szacunków, przez 10 lat na prywatne konta Polaków w PPK wpłynie około 35 mld zł z budżetu państwa.

Przypomnijmy, że według projektu wpłaty na PPK mają pochodzić z kilku źródeł:

  • wpłata podstawowa finansowana przez pracodawcę stanowiąca równowartość 1,5% wysokości pensji pracownika,
  • pracownicy będą także wnosić wpłatę podstawową w wysokości 2% wynagrodzenia brutto (min. 0,5% w przypadku najniższych dochodów),
  • raz do roku pracownik otrzyma 240 zł jako dopłata roczna od państwa
  • korzyścią jednorazową będzie 250 zł. tzw. wpłaty powitalnej, pochodzącej z Funduszu Pracy.
Dodatkowo można liczyć na wpłaty dodatkowe (nieobowiązkowe), zależne od dobrej woli pracodawcy (do 2,5% wynagrodzenia) i determinacji pracownika (do 2% wynagrodzenia).

PPK w firmach ma być wprowadzane etapami:
  • od 1 stycznia 2020 r. – podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób (według stanu na 30 czerwca 2019 r.);
  • od 1 stycznia 2020 r. – podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób (według stanu na 30 czerwca 2019 r.);
  • od 1 lipca 2020 r. – podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób (według stanu na 31 grudnia 2019 r.);
  • od 1 stycznia 2021 r. – podmioty zatrudniające do 19 pracowników i jednostki sektora finansów publicznych.
Po całkowitym wdrożeniu do PPK może przystąpić 11,5 mln pracujących

Prywatne oszczędności

Sporo miejsca poświęcono zapewnieniom, że PPK nie jest tożsame z OFE. Najważniejsza różnica polega na tym, że środki gromadzone na rachunku w Pracowniczym Planie Kapitałowym będą stanowić prywatną własność obywatela, co wprost sformułowano w treści ustawy. Ważnym zabezpieczeniem ma być nadzór Komisji Nadzoru Finansowego, przede wszystkim nad instytucjami finansowymi, które będą zarządzać środkami powierzonymi PPK.

35 mld zł dofinansowania z budżetu

"W ciągu 10 lat państwo wpłaci na prywatne konta Polaków w PPK około 35 mld zł. W ten sposób chcemy zachęcić do oszczędzania. Chcemy przez PPK stymulować, doprowadzić do tego, że będzie więcej oszczędności" – powiedział premier Morawiecki.

Na kwotę 35 mld zł oszacowano sumaryczne dopłaty do PPK przez 10 lat dla wszystkich uprawnionych w postaci wpłat powitalnych (250 zł) oraz rocznych dopłat (240 zł). Będą one pochodzić z Funduszu Pracy, czyli budżetu państwa (przychodów podatkowych).

Kumulowanie długoterminowych oszczędności

Pomysł na Pracownicze Plany Kapitałowe został zaczerpnięty z krajów, w których podobne rozwiązania funkcjonują z powodzeniem od wielu lat. W takich krajach jak Dania, Finlandia, Singapur czy Australia ciężar składek na emeryturę jest ponoszony wspólnie przez pracowników i pracodawców, a emerytura pracownicza to standard, a nie rozwiązanie dobrowolne. Kraje te są podawane przez firmy monitorujące rynki jako przykłady, na których można wzorować reformę systemu emerytalnego. Twórcy PPK mają ambicję zaoferować Plany jako powszechną formę oszczędzania na emeryturę, służącą do budowania długoterminowych oszczędności i wzmacniania zabezpieczenia finansowego polskich rodzin.

do góry