Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna EMERYTURA NIEZALEŻNA OD ZUS I OFEblog Ustawa o PPK na finiszu

Ustawa o PPK na finiszu

pracownicy

19.11.2018

Podpisanie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) przez Prezydenta RP już za nami, przed nami tylko opublikowanie tekstu w Dzienniku Ustaw RP. Przedsiębiorców czeka teraz konieczność przygotowania się do nowego prawa.

Pierwszą z ważnych decyzji do podjęcia będzie:
  • Czy wybrać powszechny system PPK? Jeśli tak, to z jaką instytucją finansową założyć Plan
  • Czy może założyć lub odpowiednio dostosować Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) zwalniający z obowiązku PPK?

Ten dylemat najszybciej, bo do 1 lipca 2019 r., muszą rozwiązać duże przedsiębiorstwa – zatrudniające 250 i więcej osób. W kolejnej fazie PPK obejmą średnie i mniejsze spółki.

PPK to przede wszystkim szansa dla zatrudnionych na dodatkowy emerytalny kapitał. Warto przypomnieć, że mamy w tym wypadku do czynienia z odkładaniem pieniędzy na preferencyjnych warunkach. Oszczędności zgromadzone w ramach tych Planów:
  • będą stanowiły ustawowo prywatną własność uczestnika,
  • zostaną mu w całości udostępnione po 60. roku życia (wcześniej pod pewnymi warunkami),
  • nie będą podlegać windykacji, będą natomiast dziedziczone.

Poza tym sama wpłata będzie w części finansowana przez pracodawcę, można również liczyć na dopłaty ze strony Skarbu Państwa. Więcej o konstrukcji wpłat i możliwościach dopłat można przeczytać w tym miejscu.

Z kolei firmy niewątpliwie czekają teraz pracowite miesiące. Przede wszystkim muszą podjąć decyzję, czy poczekać na objęcie systemem powszechnym PPK, czy też utworzyć bądź dostosować swoje PPE do wymogów zwalniających z PPK. Najszybciej – bo do 1 lipca 2019 r. – nowe warunki muszą spełnić przedsiębiorstwa zatrudniające 250 i więcej pracowników. Firmy, których zatrudnienie znajduje się w przedziale 50-249, mają czas do końca 2019 r. Pracodawcy ze sfery budżetowej oraz mikroprzedsiębiorcy dostają najwięcej czasu, mogąc spełnić wymogi ustawowe w dalszej kolejności.

Firmy, które zdecydują się na utworzenie PPK, staną przed nie mniej ważnym wyborem instytucji finansowej zarządzającej PPK. Z pewnością trafny wybór kontrahenta bardzo może wspomóc firmę w całym procesie – chociażby pod względem prawnym lub organizacyjnym. W tym przypadku nieocenione może okazać się know-how i doświadczenie takiego podmiotu w zakładaniu PPE, z racji wielu podobnych uwarunkowań. Przyszłe obowiązki i koszty pracodawców związane z wdrożeniem PPK szerzej omawiamy tutaj.

do góry