Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna Aktualności Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego - maksymalne wpłaty 2018

Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego - maksymalne wpłaty 2018

02.01.2018Informacja PrasowaLimity wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) i Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) w 2018 r. wzrosły do 13 329 zł w przypadku IKE i 5 331,60 zł dla IKZE (w poprzednim roku wynosiły odpowiednio 12 789 zł i 5 115,60 zł). Ta informacja na pewno ucieszy coraz liczniejszą grupę Polaków oszczędzających na prywatną emeryturę, a także osoby, które dopiero przymierzają się do samodzielnego oszczędzania na cele emerytalne.

Roczne limity wpłat na konto IKE i IKZE obwieszczane są przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a wynikają z przemnożenia wysokości prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – 3x dla IKE i 1,2x dla IKZE. Ponieważ wartość tego wynagrodzenia wzrosła do 4 443 zł, zmianie uległa również wysokość limitów. 

Oba konta są uprzywilejowane podatkowo – pozwalają zaoszczędzić 19% podatku od zysków (w przypadku IKE pod warunkiem spełnienia określonych wymogów), a zaoszczędzone na nich środki podlegają dziedziczeniu  przez wybrane osoby bez konieczności odprowadzania podatku od spadków i darowizn. 

Co bardzo ważne, środki wpłacone w danym roku na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania PIT:

1 706,11 zł - można zyskać z tego tytułu w rozliczeniu PIT za 2018 r. przy progu podatkowym 32% i maksymalnej wpłacie na IKZE.

1 013,00 zł - korzyść podatkowa w progu 19% + maksymalna wpłata w 2018 r.

959,69 zł - korzyść podatkowa w przypadku rozliczania się w progu podatkowym 18% + maks. wpłata w 2018 r.

Jest dość duża swoboda i dowolność realizacji rocznego limitu. Swoje wpłaty można podzielić na 12 miesięcy, na 4 kwartały lub wpłacić jednorazowo całość limitu. Można również wpłacać dowolne kwoty, zgodnie ze swoimi możliwościami finansowymi, zachowując podstawowe zasady dotyczące wpłat.
W Esaliens TFI pierwsza wpłata na IKE i IKZE wynosi minimalnie po 1 000 zł, kolejne min. po 100 zł.
W przypadku wcześniejszego zwrotu z IKZE, otrzymaną kwotę (wpłaty z uwzględnieniem zysków/strat) należy doliczyć do dochodu przy rocznym rozliczeniu PIT. W przypadku zwrotu z IKE, ewentualne zyski są obciążone podatkiem od dochodów kapitałowych.

Esaliens TFI SA, zarządzające funduszami Esaliens, działa na podstawie decyzji z dnia 18.06.1998 r., wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Wszelkie dane zamieszczone w serwisie internetowym ESALIENS TFI S.A. mają charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego, jak również nie stanowią usługi doradztwa finansowego ani prawnego. Spółka ESALIENS TFI S.A. dołożyła należytych starań, aby zamieszczone informacje były rzetelne i oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie mogą zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. W każdym czasie treść i wygląd serwisu mogą zostać zmienione bez uprzedzenia.

do góry