Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna Obsługa i PomocCentrum pomocyPoradnik Inwestora Potęga systematyczności

Potęga systematyczności

Wiele osób uważa, że oszczędzanie niewielkich kwot nie ma sensu i dodaje, że żeby efekty oszczędzania były pokaźne należy odkładać znaczne środki. Pamiętajmy jednak, że tradycyjne skarbonki, w przypadku których rzeczywiście największe znaczenie miała kwota oszczędzanych środków, już od dawna są nieefektywne. W dzisiejszych czasach dzięki temu, że nasze pieniądze odłożone w instytucjach finansowych ciągle pracują małe kwoty mogą stworzyć duże sumy z biegiem czasu. A to między innymi dzięki regularności i procentowi składanemu! Sprawdźmy na przykładzie, jakie znaczenie może mieć czas w procesie oszczędzania.

Kasia i Ania mają dzieci w wieku 3-lat. Chciałyby zgromadzić pewien kapitał na dobry start w dorosłość dla swoich pociech. Obie Panie podczas trwania okresu oszczędzania wpłacą taką samą kwotę tj. 36 000 zł, ale czy rezultaty ich działań będą takie same?

KASIA zamierza na początku każdego miesiąca wpłacać na swój 15-letni plan oszczędnościowy po 200 zł.

ANIA nie jest jeszcze gotowa, aby zacząć odkładać, ale za 5 lat będzie na początku każdego miesiąca wpłacała 300 zł na swój 10-letni plan oszczędnościowy.

Załóżmy, że Kasia i Ania oszczędzają według następujących wspólnych założeń:

  • Roczna stopa procentowa: 5%
  • Kapitalizacja zysków: miesięczna

po 15 latach skarbonka Kasi mogłaby być warta 53 680,53 zł.

Ania natomiast zgromadziłaby 46 778,79 zł po 10 latach oszczędzania.

Gdyby Ania chciała uzyskać wynik zbliżony do rezultatu Kasi, musiałaby odkładać miesięcznie nie 300 zł, a ok. 344 zł. Wówczas jej wpłaty wyniosłyby 41 280 zł, czyli o ponad 5 tysięcy zł więcej niż wpłaty Kasi.

Przypadek Kasi pokazuje, że oszczędzając niższe kwoty, które będą mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu, w dłuższym okresie, może przynieść lepszy efekt niż oszczędzanie zdecydowanie wyższych kwot w krótszym czasie.

Powyższy przykład świadczy o tym, że długość okresu oszczędzana może mieć bardzo duży wpływ na końcowy efekt. Warto mieć zatem świadomość, ile może kosztować nas zwlekanie z decyzją o rozpoczęciu oszczędzania.

Chcesz wiedzieć jak to policzyliśmy? Przejdź do kalkulatora.

do góry