Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna Aktualności

11.12.2019Bezpieczeństwo przede wszystkim

W ramach badania „Barometr emerytalny 2019” zapytaliśmy Polaków o to, jak widzą swoją przyszłość na emeryturze, a także o plany i oczekiwania wobec Pracowniczych Planów Kapitałowych. Czego można dowiedzieć się z badania? Polacy są przezorni w kwestiach emerytalnych i przekonani, że budowanie prywatnych oszczędności jest konieczne.
  • Co trzeci badany deklaruje zamiar dodatkowego oszczędzania na emeryturę.
  • Ponad połowa ankietowanych uważa, że emerytura z ZUS będzie niewystarczająca.
  • Ponad 70% obawia się problemów finansowych podczas jesieni życia.
  • Blisko 60% respondentów oczekuje od PPK przede wszystkim bezpieczeństwa powierzonych środków, a 32,2% liczy na maksymalizację zysków z kapitału gromadzonego w ramach planu kapitałowego.
"Na przestrzeni lat, podejście do kwestii emerytur ewoluuje w społeczeństwie. W momencie, gdy Polacy otrzymali większe możliwości prywatnego oszczędzania na emeryturę, w naturalny sposób zaczęli spoglądać w tą stronę i analizować zjawisko. I widać, że coś jest na rzeczy. Polacy stali się bardziej przezorni, jeżeli chodzi o kwestie materialne związane z przyszłością. Zdecydowana większość naszych respondentów (68,85%) zapytana o przyszłość, deklaruje zamiar dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Pozytyw widać nawet w odpowiedziach osób deklarujących nieoszczędzanie, bowiem aż połowa z nich nie neguje samego faktu oszczędzania, lecz po prostu odkłada je na później" – komentuje Przemysław Gawlak, Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju Planów Emerytalnych Esaliens TFI SA.

Warto podkreślić, że PPK to nie tylko sposób oszczędzania na emeryturę. Uczestnik PPK cieszy się maksymalnymi preferencjami podatkowymi i korzyściami finansowymi, gdy wypłaca środki na cel mieszkaniowy, w razie choroby lub po osiągnięciu wieku emerytalnego. Natomiast indywidualne cele inwestowania mogą być różnorodne, a zbierane środki są na bieżąco dostępne do dyspozycji osoby oszczędzającej.

Badanie "Barometr emerytalny 2019" zostało przeprowadzone na podstawie kwestionariusza internetowego metodą CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) na próbie 504 respondentów od czerwca do września 2019 r.

Wszelkie dane zamieszczone w serwisie internetowym ESALIENS TFI S.A. mają charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego, jak również nie stanowią usługi doradztwa finansowego ani prawnego. Spółka ESALIENS TFI S.A. dołożyła należytych starań, aby zamieszczone informacje były rzetelne i oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie mogą zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. W każdym czasie treść i wygląd serwisu mogą zostać zmienione bez uprzedzenia.

do góry