Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna Aktualności spektrum inwestycji okiem eksperta

spektrum inwestycji okiem eksperta

10.02.2021Informacja Prasowatablica z wynikami akcji

Innowacyjne terapie podstawą inwestycji w sektor medyczny

Przewidywanie trendów przyszłości ma w naszej kulturze głęboko zakorzenioną tradycję, podobnie zresztą jak i brak trafności tych prognoz, co często weryfikuje czas ;) Mając taki bagaż doświadczeń kulturowych, jest to zadanie tym bardziej trudne do zrealizowania.
Wydaje się jednak, że rozwój w medycynie należy rozpatrywać przez pryzmat ewolucji technik diagnostycznych, tworzenia nowoczesnych markerów służących do monitorowania przebiegu choroby, modelowania narządów, układów oraz tkanek umożliwiających zrozumienie procesów tam zachodzących, czy w końcu poszukiwania nowatorskich terapii ingerujących w mechanizmy odpowiedzialne za powstawanie chorób lub modyfikujących ich przebieg kliniczny. To wszystko dostrzegamy bardzo skrupulatnie analizując wszelkie tendencje rynkowe, które mogą stanowić podstawę właściwych inwestycji w sektor spółek medycznych.

Zacznijmy jednak od tego, w jakim momencie znajduje się świat w kontekście pandemii wirusem SARS-COV2. Rozpoczął się masowy program szczepień, ale jak na ten moment do zastosowania są dopuszczone w EU tylko 2 szczepionki, firmy Pfizer
i Moderna. Moderna dopiero zaczyna administrowanie swoim produktem, ale co jest bardzo optymistyczne, już wiadomo, że może on zapewnić ochronę przed nowymi genotypami wirusa Sars-Cov2 (wariantem angielskim, brazylijskim czy południowokoreańskim). Chciałem tylko zwrócić uwagę, że dostrzegamy tendencje, trendy i swoiste niuanse na śledzonym przez nas rynku szczepionek przeciwko Sars-Cov2. 

Zwróciliśmy także uwagę na kilka spółek, które zajmują się produkcją bardzo innowacyjnych terapii. Pierwszą z nich jest m.in. firma zajmująca się tworzeniem nanocząsteczek, w których dostarczane są substancje aktywne leków, przez co zwiększa się w sposób znaczący biodostępność tych leków dla ustroju. Duży potencjał z pewnością drzemie w terapii randibizumabem, przeciwciałami blokującymi receptory dla naczyniowych czynników wzrostu, co ma zapobiegać obrzękowi plamki gęstej u cukrzyków i/lub jej starczemu zwyrodnieniu. Jedna z firm posiada pierwszą generyczną cząsteczkę względem leku oryginalnego, co z pewnością przyczyni się do większej dostępności tej terapii dla wielu pacjentów, będąc jej wielkim atutem. Naszą rolą jest zatem dostrzeganie nie tylko nowatorskich, innowacyjnych terapii, ale także takich, które funkcjonując na rynku medycznym w niewielkim zakresie, posiadają ogromny potencjał kliniczny warty spopularyzowania.

W końcu na medycynę należy także spoglądać od strony edukacyjnej. Bardzo ciekawymi rozwiązaniami są urządzenia służące do doskonalenia umiejętności w laparoskopowych technikach zabiegowych, zwłaszcza gdy model biznesowy tych przedsięwzięć jest oparty o współpracę z przemysłem produkującym sprzęt do tego typu procedur medycznych. Znowu jedna z firm znajdująca się w orbicie naszych zainteresowań spełnia właśnie te kryteria.

Przyglądamy się także innym przedsięwzięciom. Ostatnio jesteśmy zafascynowani technologią Lab-on-a-chip (LOC).
LOC to urządzenia, które integrują różne funkcje laboratoryjne na pojedynczym obwodzie scalonym wielkości kilku milimetrów kwadratowych, które wykorzystywane są do różnych pomiarów. Między innymi opracowano takie urządzenie, które ma analizować proces powstawania skrzeplin z krwi pacjenta, co być może okaże się rewolucyjną technologią
w określaniu ryzyka prozakrzepowego, modyfikacji i indywidualizacji leczenia przeciwkrzepliwego tych osób, także po to,
by z drugiej strony ograniczać u nich ryzyko krwawień. To rozwiązanie, służące do diagnostyki parametrów krzepnięcia, może w przyszłości mieć kolosalne znaczenie w monitorowaniu pacjentów w prewencji pierwotnej lub wtórnej choroby zatorowo-zakrzepowej.

Wyniki wszystkich prób z nowatorskimi terapiami, a także nowoczesne techniki diagnostyczne zostaną poddane z pewnością surowej weryfikacji przez czas, praktykę kliniczną i rynek medyczny, a my z zapartym tchem będziemy je śledzić.

Prof. Paweł Burchardt
 
Paweł Burchardt, profesor nauk medycznych, biolog molekularny, lekarz specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii.
Naukowiec i dydaktyk, ale także aktywny lekarz z bardzo dużym doświadczeniem klinicznym. Autor kilkudziesięciu prac z zakresu nauk podstawowych i klinicznych, publikowanych w prestiżowym piśmiennictwie branżowym (index Hirscha 15).
Autor patentów z zakresu farmakologii klinicznej, stworzył w Szpitalu im. Józefa Strusia w Poznaniu jedyny w Polsce zachodniej referencyjny ośrodek zajmujący się profesjonalną opieką i prewencją chorób sercowo-naczyniowych.
Konsultant Esaliens TFI SA w zakresie technologii medycznych.

Wszelkie dane zamieszczone w serwisie internetowym ESALIENS TFI S.A. mają charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego, jak również nie stanowią usługi doradztwa finansowego ani prawnego. Spółka ESALIENS TFI S.A. dołożyła należytych starań, aby zamieszczone informacje były rzetelne i oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie mogą zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. W każdym czasie treść i wygląd serwisu mogą zostać zmienione bez uprzedzenia.

do góry