Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna Aktualności Dobre Praktyki Informacyjne realizowane przez Esaliens TFI

Dobre Praktyki Informacyjne realizowane przez Esaliens TFI

30.06.2022Informacja PrasowaEsaliens TFI spełnia Dobre Praktyki Informacyjne

Od lipca 2022 roku będą publikowane składy portfeli funduszy Esaliens, które tym samym spełnią warunek Pierwszej Praktyki Informacyjnej, wyznaczonej przez środowisko branży funduszy inwestycyjnych. Pozostałe rekomendowane Praktyki fundusze Esaliens w większości realizują już od momentu uruchomienia projektu Dobrych Praktyk Informacyjnych w 2021 roku.

Projekt Dobrych Praktyk Informacyjnych to zestaw 5 kryteriów, które branża TFI uznała za wyznacznik transparentnej komunikacji funduszy z klientami. Obejmują one:

  • Publikowanie składów portfeli
  • Publikowanie danych o bilansie sprzedaży funduszu (tzw. flowach)
  • Prezentowanie struktury portfela funduszu
  • Prezentowanie stóp zwrotu benchmarku funduszu
  • Publikowanie opłat dla wszystkich jednostek

W dniu 30.06.2022 na stronie internetowej https://www.esaliens.pl zostały opublikowane zmiany w treści statutów funduszy, które pozwolą Esaliens TFI na realizację Praktyki nr 1.

„Zasadę ujawniania przejrzystych informacji o funduszach inwestycyjnych wspieramy od początku, ponieważ naszym zdaniem pozwalają one klientom porównywać ofertę różnych TFI, zwiększając tym samym transparentność rynku polskich funduszy. Niektóre standardy w publikowanych informacjach o funduszach stosowaliśmy na długo przed wprowadzeniem zaleceń, jak np. prezentowanie stóp zwrotu benchmarku, niektóre zaś wprowadziliśmy wraz z uruchomieniem projektu Dobrych Praktyk. To duża korzyść dla naszych klientów i potencjalnych inwestorów, że od bieżącego miesiąca wszystkie fundusze Esaliens zarządzane przez lokalny zespół inwestycji będą spełniać komplet Dobrych Praktyk. W przypadku parasola zagranicznego Dobre Praktyki będą spełnione za wyjątkiem jedynie tych informacji, których nie publikują subfundusze bazowe” – podkreśla Norbert Talarczyk, członek zarządu Esaliens TFI.

Projekt Dobrych Praktyk w zakresie prezentowania informacji dla inwestorów został uruchomiony w 2021 r. z inicjatywy Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analiz Online, pod patronatem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oraz PFR Portal PPK. Jego celem jest zwiększenie transparentności funduszy i promowanie postaw etycznych branży TFI.

Ogłoszenia zmieniające treść statutów znajdują się na stronie https://www.esaliens.pl/pl/ogloszenia/ogloszenia-2022 


Wszelkie dane zamieszczone w serwisie internetowym ESALIENS TFI S.A. mają charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego, jak również nie stanowią usługi doradztwa finansowego ani prawnego. Spółka ESALIENS TFI S.A. dołożyła należytych starań, aby zamieszczone informacje były rzetelne i oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie mogą zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. W każdym czasie treść i wygląd serwisu mogą zostać zmienione bez uprzedzenia.

do góry