Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna Obsługa i PomocCentrum pomocyPoradnik Inwestora Dla Twojej wygody – model inwestowania "Cykl życia”

Dla Twojej wygody – model inwestowania "Cykl życia”

Sposób na mętlik w decyzjach inwestycyjnych

Cenisz sobie wygodę w inwestowaniu? Brak Ci pomysłu na strategię w długoterminowym lokowaniu środków? Rozważ strategię modelową „Cykl życia” z ESALIENS.

IM JESTEŚ STARSZY(A), TYM BEZPIECZNIEJSZY …

…charakter inwestowania przyjmuje model lokowania środków „Cykl życia” dostępny w ramach produktów dedykowanych gromadzeniu kapitału na cele emerytalne w ESALIENS. To rozwiązanie zostało zaprojektowane specjalnie dla osób, które chciałyby zmniejszać ryzyko inwestycyjne wraz z upływem czasu w trakcie procesu odkładania środków na prywatną emeryturę, niezależną od ZUS czy OFE oraz cenią swój czas. „Cykl życia” zakłada, że początkowo środki inwestowane są w sposób bardziej agresywny, aby poszukiwać potencjalnych zysków, które mogłyby zbudować kapitał na przyszłość. W miarę upływu czasu i zbliżania się do momentu wypłaty na emeryturze strategia przybiera charakter bardziej konserwatywny, aby chronić zgromadzony kapitał i łagodzić ewentualne straty. Cały proces zachodzi automatycznie, bez jakiegokolwiek zaangażowania inwestora, a wyznacznikiem zmian w strategii jest wiek inwestora.


Model inwestowania „Cykl życia” – jak to działa?

Początkowo, model inwestowania "Cykl życia" stara się wypracować zyski, które pomogą zbudować solidny kapitał emerytalny na przyszłość. Realizowane jest to w znacznej mierze poprzez inwestycje w fundusze inwestycyjne lokujące środki na rynku akcji, który oferuje perspektywę ponadprzeciętnych zysków, jednak pod warunkiem zaakceptowania przez inwestora podwyższonego ryzyka. To zaś, w przypadku osób młodszych tj. przed 45. rokiem życia, przekłada się na inwestowanie znacznie więcej niż połowy środków w subfundusz inwestujący w akcje przedsiębiorstw. Po ukończeniu 45. lat przez inwestora, co 5 lat aż do osiągnięcia 70. roku życia, następuje istotna zmiana sposobu inwestowania, która zachodzi automatycznie. Zmiana ta przewiduje zmniejszenie udziału inwestycji w subfundusz akcji na korzyść subfunduszy inwestujących głównie w instrumenty o bardziej bezpiecznym charakterze tj. obligacje i instrumenty rynku pieniężnego. Model inwestowania "Cykl życia" wówczas zakłada dalsze poszukiwanie zysków, ale jednocześnie próbuje ochronić kapitał już zgromadzony. Poszczególne inwestycje w ramach modelu oparte są o 3 subfundusze ESALIENS działające w ramach funduszu parasolowego - ESALIENS Parasol FIO. Inwestycje na rynku akcji realizowane są poprzez subfundusz akcji polskich ESALIENS Akcji oraz częściowo przez subfundusz stabilnego wzrostu ESALIENS Stabilny. Z kolei inwestycje na rynku obligacji oraz instrumentów rynku pieniężnego dokonywane są poprzez subfundusz ESALIENS Konserwatywny oraz częściowo ESALIENS Stabilny.

Szczegółowy podział środków lokowanych w poszczególne subfundusze w zależności od wieku przedstawiony jest w tabeli poniżej:

 

Wiek do 45 r. ż. pow. 45 do 50 pow. 50 do 55 pow. 55 do 60 pow. 60 do 65 pow. 65 do 70 pow. 70
ESALIENS Konserwatywny 0% 0% 0% 0% 40% 60% 70%
ESALIENS Stabilny 40% 60% 80% 100% 60% 40% 30%
ESALIENS Akcji 60% 40% 20% 0% 0% 0% 0%

Więcej informacji na temat subfunduszu ESALIENS Akcji można znaleźć TUTAJ. O subfunduszu ESALIENS Stabilny więcej przeczytasz TUTAJ, a o subfunduszu ESALIENS Konserwatywny TUTAJ.

do góry