Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna KOMENTARZE RYNKOWE Fundusze o niskim ryzyku stopy procentowej Skarbonka dla przedsiębiorstw?

Fundusze o niskim ryzyku stopy procentowej

Skarbonka dla przedsiębiorstw?

Na listopadowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się podnieść stopy procentowe o 75 punktów bazowych (p.b.) przy oczekiwaniach rynkowych na podwyżkę o 50 p.b. Obecny poziom stopy referencyjnej NBP wynosi 1,25%, a oczekiwania odnośnie dalszych kroków RPP uległy przesunięciu w górę – wyceny kontraktów terminowych na stopy procentowe zakładają wzrost stopy referencyjnej do 3% w ciągu roku.

Wczorajszy krok RPP wpisuje się w decyzje podejmowane przez banki centralne naszego regionu (m.in. w Czechach i na Węgrzech), które mierzą się z silnie rosnącą inflacją. Podczas konferencji po posiedzeniu Rady została przedstawiona najnowsza projekcja NBP w zakresie inflacji i wzrostu gospodarczego. Według niej wzrost PKB w 2022 r. i 2023 r. wyniesie ok. 5%, natomiast dynamika cen ukształtuje się na poziomie kolejno 5,8% i 3,7%, czyli powyżej dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego NBP (2,5% +/-1%). W szczególności ta ostatnia kwestia może skłonić członków Rady do dalszych podwyżek stóp procentowych, a kluczowe w tym zakresie będą odczyty inflacji w kolejnych miesiącach.

Ostatnie tygodnie stały pod znakiem silnego wzrostu rentowności obligacji skarbowych, w szczególności tych o krótszym terminie zapadalności, co odzwierciedla gwałtowne nasilenie oczekiwań na podwyżki stop procentowych. Znaczna zmienność wycen obligacji jest dodatkowo wzmacniana  nieprzewidywalnością RPP w zakresie decyzji o poziomie stóp  oraz słabą płynnością rynku.

Wydaje nam się, że RPP nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i dojście do przedpandemicznego poziomu stopy referencyjnej (1,5%) jest bardzo prawdopodobne jeszcze w bieżącym roku. Nie wykluczamy też relatywnie szybkich kroków w kierunku 2,5%, co będzie jednak podyktowane bieżącymi danymi makroekonomicznymi (w szczególności odczytami inflacji). Należy pamiętać, że w przyszłym roku kończy się kadencja większości członków RPP (łącznie z prezesem NBP), co stanowi dodatkowy czynnik ryzyka.


Piotr Zygmunt

Piotr Zygmunt, CFA

Dyrektor Inwestycyjny Esaliens TFI SA

Olaf Pietrzak

Olaf Pietrzak

Dyrektor Inwestycyjny Esaliens TFI SA
Przedstawiony materiał ma charakter wyłącznie informacyjny, który należy traktować jako ilustrację, nie prognozę. Nie stanowi on oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi ani usługi doradztwa prawnego i podatkowego. Materiału nie należy traktować jako informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną i rekomendacji inwestycyjnej. W materiale wykorzystano źródła informacji, które Esaliens TFI S.A. analizując z najwyższą starannością, uważa za rzetelne i wiarygodne. Nie istnieje jednak gwarancja, iż są one w pełni wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. Wszelkie opinie i oceny zawarte w niniejszym materiale, wyrażają wyłącznie opinię ich autorów. Wskazanie czynników wpływających na rynki inwestycyjne stanowi wynik przemyśleń własnych autorów i mimo dołożenia przez nich należytej staranności, autorzy ci oraz Esaliens TFI S.A. nie mogą zagwarantować ich kompletności i prawdziwości w każdych okolicznościach i tym samym nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek działania podjęte w wyniku ich wykorzystania w szczególności za poniesione szkody. Esaliens TFI S.A. działa na podstawie decyzji z dn. 18.06.1998 r., wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (obecnie Komisja Nadzoru Finansowego).

do góry