Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna Aktualności Na prywatną emeryturę najczęściej odkłada… kobieta po 50-tce!

Na prywatną emeryturę najczęściej odkłada… kobieta po 50-tce!

07.12.2015Informacja Prasowa



IKZE dla kobiet 

Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, na koniec czerwca 2015 roku Indywidualne Konto Emerytalne posiadało 838,2 tys. osób[1], natomiast Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego - 554,6 tys. osób[2]. Co ważne, najwięcej kont posiadają kobiety w wieku 51-60 lat, które wydają się najbardziej świadome sytuacji finansowej i korzystają z różnych form zabezpieczenia przyszłości, zarówno swojej, jak i swoich dzieci. Jak alarmują eksperci, aby poziom naszego życia na emeryturze był odpowiedni, na „jesień życia” powinniśmy odkładać jak najwcześniej, gdyż wartość świadczeń wypłacanych z ZUS i OFE może nie wystarczyć.

„Dane KNF pokazują, że 437,2 tys. kobiet ma konto IKE, a co trzecia z nich jest w wieku 51-60 lat. Podobnie sytuacja ma się w przypadku kont IKZE - na 280,4 tys. posiadaczek indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego, ok. 30% to właśnie kobiety w tej grupie wiekowej. Są to osoby, które zazwyczaj stoją na straży domowego budżetu, najczęściej biorą sprawy w swoje ręce i podejmują realne kroki, aby poprawić swoją sytuację finansową na emeryturze. Z jednej strony jest to pozytywne zjawisko, ponieważ każde działanie w celu poprawy naszych finansów procentuje na przyszłość. Z drugiej zaś, rozpoczęcie odkładania środków niespełna kilka lat przed emeryturą to już jest naprawdę ostatni moment” – komentuje Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI SA. – „Młodzi ludzie, którzy mają więcej czasu na odłożenie znaczącej sumy na starość, mogą dbać o przyszłe emerytury niższymi nakładami.”

Eksperci zgodnie podkreślają, że aby poziom naszego życia na emeryturze był porównywalny do tego przed zakończeniem kariery zawodowej, niezbędne jest oszczędzanie na prywatną emeryturę. Według prognoz ZUS, w 2060 roku średnia emerytura może wynieść od 25% do 35% ostatniej pensji[3].

„Obecny profil emeryta zdecydowanie różni się od tego sprzed 20 czy nawet 10 lat. Dzisiejsi seniorzy na jesieni „życia” chcą oddawać się swoim hobby, np. podróżować w najdalsze zakątki świata. Wiąże się to oczywiście z kosztami, których finansowanie odbywać się będzie za pomocą emerytury. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby zacząć gromadzić dodatkowy kapitał w jak najmłodszym wieku, najlepiej od razu po rozpoczęciu kariery zawodowej. Systematyczne oszczędzanie nawet niewielkiej sumy będzie miało olbrzymi wpływ na jakość naszego życia na emeryturze. Dodatkowo warto podkreślić, że dostępne na rynku narzędzia emerytalne mają szereg zalet, jedną z nich jest np. zwrot podatku nawet do 1 520,26 zł[4] w przypadku posiadania Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)” – dodaje Jacek Treumann.

Kontakt dla mediów:

Tomasz Szymanowski tel: +48 691 45 12 13, mail: t.szymanowski@unicornmedia.pl

Michał Bohdanowicz tel: +48 663 36 98 51, mail m.bohdanowicz@unicornmedia.pl

Ważne informacje – przeczytaj uważnie

Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny, a zestawienia w nim zawarte należy traktować jako ilustrację, nie prognozę. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 1 520,26 zł – to szacunkowe wyliczenie korzyści podatkowej przy stopie podatkowej 32% dla osób fizycznych przy maksymalnej wpłacie (4 750,80 zł) na rachunek IKZE w 2015 r. Korzyść podatkowa przy stopie podatkowej 18% lub dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, może być innej wysokości. Podatek ryczałtowy w wysokości 10% pobierany jest od kwoty wypłaty (jednorazowej lub w ratach). W przypadku wcześniejszego zwrotu otrzymaną kwotę (wpłaty z uwzględnieniem zysków/straty) należy doliczyć do dochodu przy rocznym rozliczeniu PIT. Źródło danych – obliczenia własne Legg Mason TFI SA. Legg Mason TFI SA działa na podstawie decyzji z dnia 18.06.1998 r. wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

W celu uzyskania szczegółowych informacji i dokładnych wyliczeń korzyści podatkowych prosimy o kontakt z kwalifikowanym doradcą podatkowym. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji podatnika i może ulec zmianie w przyszłości.

[1] http://www.knf.gov.pl/aktualnosci/2015/IKE_IKZE_I_polrocze_2015.html

[2] http://www.knf.gov.pl/aktualnosci/2015/IKE_IKZE_I_polrocze_2015.html

[3] http://www.zus.pl/bip/prognozy_fus/prognoza_do_2060_MGIPS.pdf

[4] W przypadku opłacania 32% podatku dochodowego


Wszelkie dane zamieszczone w serwisie internetowym ESALIENS TFI S.A. mają charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego, jak również nie stanowią usługi doradztwa finansowego ani prawnego. Spółka ESALIENS TFI S.A. dołożyła należytych starań, aby zamieszczone informacje były rzetelne i oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie mogą zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. W każdym czasie treść i wygląd serwisu mogą zostać zmienione bez uprzedzenia.

do góry