Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna Aktualności Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

15.02.2018Pracownicze plany kapitałowe (ppk) czyli nowy dodatek do emerytury


Mężczyźni analizują wyniki

Po miesiącach oczekiwania, właśnie poznaliśmy projekt ustawy, która ma regulować nowy, powszechny sposób budowania oszczędności emerytalnych. Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny dla pracownika sposób oszczędzania na emeryturę, który prawdopodobnie zostanie wprowadzony w życie w 2019 r. Jest to rozwiązanie korzystne dla pracownika, bo uwzględnia nie tylko jego wkład własny, lecz także dofinansowanie ze strony pracodawcy i z budżetu państwa. Zgodnie z założeniami, najważniejszą cechą nowego rozwiązania emerytalnego ma być powszechność i obowiązkowość. Docelowo PPK mają bowiem objąć ponad 11 mln zatrudnionych. Zasadniczym celem PPK jest stworzenie dodatkowego, powszechnego zabezpieczenia emerytalnego dla wszystkich osób zatrudnionych w Polsce. Na czym dokładnie będą polegać ogłoszone pracownicze plany kapitałowe?


Obowiązki pracodawcy

Dla pracowników udział w PPK będzie dobrowolny, a dla przedsiębiorstw ma być obowiązkowy. Jako pierwsze na zmiany będą musiały przygotować się największe przedsiębiorstwa, w następnej kolejności - średnie i małe.
wprowadzenie ppk

Przedsiębiorstwa prowadzące PPE (Pracownicze Programy Emerytalne) ze składką w wysokości min. 3,5% równowartości wynagrodzenia, finansowaną przez pracodawcę, będą zwolnione z obowiązku zaoferowania PPK swoim pracownikom.

Nowe emerytury, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe oczami pracownika

Pracownicy w wieku do 55 lat zostaną początkowo zapisani do planu automatycznie, z możliwością wystąpienia. Projekt ustawy zakłada, że co 2 lata będzie można podjąć decyzję o pozostaniu w PPK.

PPK w szczegółach, czyli jakie będą składki pracodawcy, a jakie pracownika?

składki w ppk tabela

Do tego dochodzą zachęty fiskalne. Pracodawca będzie zwolniony z obowiązku płacenia składek na ZUS od wpłat na PPK swojego pracownika. Pracodawcy przypadnie też realizacja wszelkich formalności, takich jak zapisywanie i wypisywanie pracowników z programu. Miejmy nadzieję, że Pracowniczy Plan Kapitałowy stanie się pozytywnym elementem wizerunku pracodawcy i wyróżnikiem na rynku pracy. Niewykluczone, że pracodawcy będą konkurowali w swojej branży wysokością proponowanych składek dodatkowych.

Dowiedz się więcej na blogu https://www.esaliens.pl/mojaemerytura/


Wszelkie dane zamieszczone w serwisie internetowym ESALIENS TFI S.A. mają charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego, jak również nie stanowią usługi doradztwa finansowego ani prawnego. Spółka ESALIENS TFI S.A. dołożyła należytych starań, aby zamieszczone informacje były rzetelne i oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie mogą zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. W każdym czasie treść i wygląd serwisu mogą zostać zmienione bez uprzedzenia.

do góry