Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna Aktualności Więcej czasu na dostosowanie zasad PPE

Więcej czasu na dostosowanie zasad PPE

27.09.2018



PPE funkcjonuje na polskim rynku od 20 lat i jest cenione przez wielu pracodawców jako benefit pracowniczy i narzędzie retencyjne. Dzięki podobnym zasadom funkcjonowania obu rodzajów „emerytury pracowniczej”, prowadzenie PPE ze składką minimum 3,5% wynagrodzenia oraz partycypacją minimum 25% pracowników ma zwalniać pracodawcę z obowiązku założenia PPK.

W projekcie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) datowanym na 04.09.2018 znalazł się jednak nowy zapis (art. 133), wcześniej nie konsultowany społecznie, a drastycznie skracający termin, w praktyce do ok. 3 miesięcy, potrzebny na założenie PPE lub zmodyfikowanie już działających programów do wymaganych minimów. Realizacja scenariusza z bardzo krótkim terminem prac nad istniejącymi PPE oznaczałaby, że część firm, pomimo rzetelnego, wieloletniego prowadzenia PPE, byłaby pozbawiona szansy na aktualizację zasad swojego programu. Dodatkowo, wiele przedsiębiorstw, które chciałyby otworzyć nowy program dla swoich pracowników, nie byłyby w stanie tego uczynić w wyznaczonym terminie.

„Obecnie wiele z oferowanych PPE zawiera zapisy, które powodują konieczność ich przerejestrowania w KNF, by zwalniały z prowadzenia PPK. Jeżeli pracodawcy nie zdążą tego zrobić przed 1 stycznia 2019 r., to z automatu będą objęci PPK. Dodatkowo problem dotyczy także zupełnie nowych wniosków o rejestrację PPE, na których zarejestrowanie również może nie starczyć czasu.” 
- mówi Przemysław Gawlak, dyrektor ds. sprzedaży programów emerytalnych Esaliens TFI.

"PPK także może pełnić funkcję dodatkowego benefitu, gdy pracodawca, po objęciu obowiązkiem i wdrożeniu PPK, prócz składki podstawowej 1,5% do wynagrodzenia uczestnika, zdecyduje się wpłacać składkę dodatkową (maksymalnie 2,5%) według kryterium stażu pracy lub dla wskazanych przez siebie określonych grup pracowniczych, różnicując wysokość tej składki. Wymaga to wprowadzenia odpowiednich zmian do regulaminu wynagradzania lub zbiorowego układu pracy" – dodaje Przemysław Gawlak.

Dobra wiadomość o wydłużeniu terminu dla PPE

Pozytywna informacja została opublikowana w dniu 26.09.2018 r. - Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaakceptowała jednak poprawkę do art. 133 ustawy o PPK. Dzięki niej pracodawcy mają więcej czasu na dostosowanie swoich PPE do wymogów zwalniających z PPK. Oczywiście dotyczy to też możliwości zakładania i wdrażania nowych programów PPE.
Czas na prace rejestracyjne wydłużył się w ten sposób, że warunki zwalniające z obowiązku założenia PPK powinny być spełnione nie na dzień wejścia w życie ustawy o PPK, ale w zależności od wielkości firmy, zgodnie z kalendarzem projektu:

  1. przedsiębiorstwa zatrudniające 250 i więcej zatrudnionych - do 1 lipca 2019 r., 
  2. firmy w przedziale 50-249 zatrudnionych - do 31 grudnia 2019 r.,
  3. pozostałe firmy - w dalszej kolejności.


Należy pamiętać, że obecne zapisy nie są ustanowionym prawem. W kolejnych krokach ustawę czeka przyjęcie przez Sejm, Senat, a na końcu Prezydent będzie miał 30 dni na podjęcie decyzji co do losów ustawy.

Wszelkie dane zamieszczone w serwisie internetowym ESALIENS TFI S.A. mają charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego, jak również nie stanowią usługi doradztwa finansowego ani prawnego. Spółka ESALIENS TFI S.A. dołożyła należytych starań, aby zamieszczone informacje były rzetelne i oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie mogą zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. W każdym czasie treść i wygląd serwisu mogą zostać zmienione bez uprzedzenia.

do góry