Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna Aktualności Oczekiwania na 2019 rok

Oczekiwania na 2019 rok

10.01.2019Informacja Prasowa



Szanowni Państwo,

Poniżej prezentujemy czynniki, które w naszej ocenie będą wpływały na rynki inwestycyjne w 2019 roku:

RYNEK OBLIGACJI - POLSKA

  • Osłabienie koniunktury gospodarczej w porównaniu do roku 2018 odroczy decyzję Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp procentowych. Oczekujemy, że w roku 2019 RPP nie podniesie stóp procentowych NBP.  
  • Utrzymująca się dobra sytuacja budżetowa (m.in. dzięki lepszej ściągalności podatku VAT oraz poprawie na rynku pracy) powinna mieć przełożenie na wzrost wyceny polskich obligacji skarbowych.  
  • Decyzja rządu o zablokowaniu wzrostu cen prądu redukuje prognozy wzrostu inflacji. Ze względu na spadek cen surowców energetycznych na świecie inflacja w Polsce może być relatywnie niższa. 

RYNEK AKCJI - POLSKA

  • Atrakcyjne wyceny polskich akcji, dla których wskaźnik C/WK (cena do wartości księgowej) wynosi 1,18 i jest poniżej historycznej średniej (1,55 za ostatnie 15 lat).
  • Wyjątkowo atrakcyjnie wyceniany jest sektor małych spółek, gdzie wskaźnik C/WK dla indeksu sWIG80 wynosi 0,89.
  • Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych powinno przyczynić się do zwiększenia popytu oraz płynności.
  • Spodziewamy się relatywnie dobrej sytuacji w gospodarce na tle innych krajów europejskich, tym niemniej dynamika wzrostu będzie niższa niż w 2018 roku ze względu na pogarszające się otoczenie gospodarcze w Europie (m.in. w Niemczech). 
  • Oczekujemy nieznacznego spowolnienia dynamiki wzrostu wyników spółek.
  • Wciąż nierozstrzygnięta sprawa OFE stwarza potencjalne ryzyko podaży akcji. 

RYNEK OBLIGACJI – ŚWIAT

  •  Rezerwa Federalna (FED) zakończy cykl podwyżek stóp w USA z uwagi na niższy wzrost gospodarczy oraz brak presji inflacyjnej.
  • Dynamika PKB w Unii Europejskiej i Japonii powinna utrzymać się powyżej historycznej średniej, więc polityka monetarna w naszej ocenie pozostanie w tych regionach stabilna.
  • Z uwagi na silną przecenę aktywów na rynkach wschodzących (emerging markets) w roku 2018 spodziewamy się, wobec zmiany polityki amerykańskiej Rezerwy Federalnej, relatywnie dobrych stóp zwrotu na tych rynkach w porównaniu do krajów rozwiniętych. 

RYNEK AKCJI – ŚWIAT

  • Jednym z najważniejszych czynników, który będzie determinował nastroje na rynku są wojny handlowe na linii USA – reszta świata. Z jednej strony, dalsza eskalacja konfliktu może negatywnie wpływać na rynek akcji, jednakże ewentualne informacje dotyczące łagodzenia sporów mogą poprawiać nastroje wśród inwestorów.
  • Obecny poziom stóp procentowych w USA będzie przekładał się na spadek dynamiki wzrostu gospodarczego w USA, co w dalszej kolejności może wpłynąć na pogorszenie wyników amerykańskich spółek.
  • Koniec programu skupu aktywów oraz ewentualne zacieśnianie polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny może negatywnie wpłynąć na europejski rynek akcji.
  • Potencjalnym zagrożeniem dla europejskiego rynku akcji jest także tzw. hard Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia.  Z kolei, gdyby doszło do powtórki referendum w sprawie Brexitu i jego wynik oznaczałby pozostanie Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej to może to wywołać falę optymizmu wśród inwestorów.
  • Obniżanie stóp procentowych oraz luźna polityka monetarna dawało w ostatnich latach silny impuls wzrostowy, jednakże wpływ tych działań na sytuację gospodarczą wyczerpał się.

 

Zespół Inwestycyjny ESALIENS  Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

***

Kontakt dla mediów: Robert Noremberg tel: +48 660 69 964, mail: r.noremberg@unicornmedia.pl


WAŻNE INFORMACJE - PRZECZYTAJ UWAŻNIE

Źródło danych - obliczenia własne Esaliens TFI SA, Bloomberg. Przedstawiony materiał ma charakter wyłącznie informacyjny, a zestawienia w nim zawarte należy traktować jako ilustrację, nie prognozę. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. Wskazanie czynników wpływających na rynki inwestycyjne stanowi wynik przemyśleń własnych autorów i mimo dołożenia przez nich należytej staranności, autorzy ci oraz Esaliens TFI SA nie mogą zagwarantować ich kompletności i prawdziwości w każdych okolicznościach i tym samym nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek działania podjęte w wyniku ich wykorzystania w szczególności za poniesione szkody. Esaliens TFI SA działa na podstawie decyzji z dn. 18.06.1998 r., wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.





Wszelkie dane zamieszczone w serwisie internetowym ESALIENS TFI S.A. mają charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego, jak również nie stanowią usługi doradztwa finansowego ani prawnego. Spółka ESALIENS TFI S.A. dołożyła należytych starań, aby zamieszczone informacje były rzetelne i oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie mogą zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. W każdym czasie treść i wygląd serwisu mogą zostać zmienione bez uprzedzenia.

do góry