Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna KOMENTARZE RYNKOWE List od zarządzającego funduszem Miller Opportunity Fund

List od zarządzającego funduszem Miller Opportunity Fund

ESALIENS OKAZJI RYNKOWYCH

SUBFUNDUSZ BAZOWY – MILLER OPPORTUNITY FUND

List od zarządzającego

Największy wpływ na rynek akcji miały w trzecim kwartale wydarzenia na rynku obligacji. Łagodna bessa, która rozpoczęła się tam latem 2016 roku, przybrała na sile, gdy rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła z niecałych 2,9% we wrześniu do aż 3,2% obecnie. „Bezpieczne” obligacje skarbowe nie wyglądają już dziś tak bezpiecznie, a Bank Rezerwy Federalnej jest wciąż na wstępnym etapie podwyższania stóp procentowych. Jego prezes, Jerome Powell, stwierdził, że jesteśmy „daleko” od osiągnięcia neutralnego poziomu stopy referencyjnej. Do niepokoju na rynku obligacji, których oprocentowanie wzrosło do najwyższego poziomu od 7 lat, przyczyniła się gospodarka rozwijająca się w tempie 4%, rosnąca inflacja płacowa i najniższa od 50 lat stopa bezrobocia. Sytuacja ta początkowo nie wzbudziła strachu na rynku akcji, które odnotowały w tym kwartale wzrost aż o 7,7%, ale w pierwszym tygodniu października amerykańskie akcje znalazły się pod presją, a papiery spółek o małej kapitalizacji traciły na wartości trzy tygodnie z rzędu po raz pierwszy od listopada 2017 roku. Większość globalnych rynków poszła w tym roku w ślad giełdy amerykańskiej, a największe spadki odnotowały indeksy na rynkach wschodzących.

Wyprzedaż na rynku obligacji szybko zmieniła narrację rynkowych pesymistów, którzy na początku twierdzili, że zacieśnienie polityki monetarnej przez Fed i spłaszczenie krzywej rentowności mogą wkrótce doprowadzić do odwrócenia krzywej, co sygnalizuje ostre spowolnienie wzrostu i być może recesję (bardzo złe informacje dla akcji), a dziś uważają, że zacieśnienie polityki monetarnej przez Fed i spłaszczenie krzywej oraz rosnące ceny ropy oznaczają zbyt duży wzrost i rosnącą inflację oraz stopy procentowe (bardzo złe informacje dla akcji). Nie podzielam żadnej z tych opinii, gdyż zamiast prognozowania tego, co może się zdarzyć, wolę obserwować to, co faktycznie się dzieje.

Gdybyśmy powiedzieli inwestorom, że okres wzrostu gospodarczego w USA będzie jednym z najdłuższych w historii, że liczba miejsc pracy będzie rosła przez najwięcej miesięcy z rzędu, że PKB za ostatni kwartał wzrośnie do 4%, że zyski spółek osiągną historyczne maksima, a bezrobocie będzie najniższe od 50 lat, stwierdziliby, że największy niepokój powinna budzić inflacja, tymczasem wskaźnik inflacji bazowej jest na poziomie 1,9%. Po prostu nie wiemy, jak długo trwać będzie ten wzrost, jak bardzo spadnie stopa bezrobocia, ile potrwa hossa na rynku akcji. Nie mamy też wiedzy na temat innych ważnych czynników ekonomicznych, które mogą wpłynąć na to, co zdarzy się w najbliższych miesiącach lub latach.

Zatem powtórzę kilka stwierdzeń, o których pisałem wielokrotnie przez ostatnie 10 lat. Ceny akcji rosną i będzie się tak działo, dopóki nie przestaną, natomiast nikt nie wie dokładnie, kiedy to nastąpi. Stanie się to wtedy, gdy dojdzie do spowolnienia gospodarczego i spadną zyski, lub stopy procentowe osiągną poziom, przy którym obligacje będą konkurencją dla akcji. Niektórzy twierdzą, że oprocentowanie 10-letnich obligacji osiągnie poziom 3,5% lub wyższy, co moim zdaniem jest mało prawdopodobne, gdyż obligacje będą nadal wyceniane na poziomie 30-krotności zwrotu z inwestycji, który nie rośnie, natomiast akcje są nieznacznie poniżej poziomu 17-krotności przyszłorocznych zysków, a zyski te prawdopodobnie wzrosną o 5% lub nieznacznie więcej w długim terminie. Podczas hossy w latach 90. średnie oprocentowanie obligacji wynosiło 6%. Dzisiejsze oprocentowanie jest wciąż jednym z najniższych, a dwa lata temu było najniższe w historii. Wyceny akcji nie wydają się zawyżone w porównaniu ze zwrotem, jaki dają inne klasy aktywów.
Moim zdaniem inwestorzy zaczną dostrzegać, że w ciągu ostatnich pięciu lat zysk z obligacji był na najniższym poziomie w historii, a sytuacja jeszcze się pogorszy, jeżeli nadal rosnąć będzie inflacja. Podczas panicznej ucieczki inwestorów z rynku obligacji w 2013 roku, kiedy odnotowano podobny poziom, zaczęli on przenosić środki z funduszy obligacji do funduszy akcyjnych. Jeszcze tego nie obserwujemy - pieniądze nadal płyną do funduszy akcji - ale prawdopodobieństwo, że tak się stanie, rośnie. Warto odnotować, że ceny akcji wzrosły wtedy o ponad 30%, za co częściowo odpowiadało właśnie to zjawisko. Akcje nie są tanie, ale rzadko takie są, jeśli nie dzieje się nic złego w gospodarce, a takich negatywnych sygnałów nie odnotowujemy. Dość łatwo znajdujemy spółki, które nam się podobają i które naszym zdaniem mają bardzo atrakcyjną wycenę. Sprzedaliśmy akcje niektórych spółek, żeby zrobić miejsce dla innych, ale nie zmniejszamy wielkości inwestycji.

Bill Miller, CFA

7.10.2018


... Subfundusz bazowy MILLER OPPORTUNITY FUND… …stosuje podejście bottom-up, ocenia przedsiębiorstwa jako biznesy i inwestuje w nie długoterminowo.


Źródło: Miller Value Partners, LLC, 30.09.2018 r.


POBIERZ LIST

OPRACOWANIE O CHARAKTERZE BIZNESOWYM DLA PROFESJONALNYCH DORADCÓW DYSTRYBUTORA FUNDUSZY. MATERIAŁ NIE JEST PRZEZNACZONY DLA KLIENTÓW I NIE STANOWI INFORMACJI KIEROWANYCH DO NICH. ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZGODNE Z PRAWEM I REKOMENDACJAMI NADZORCZYMI WYKORZYSTYWANIE NINIEJSZEGO MATERIAŁU SPOCZYWA NA DYSTRYBUTORZE.



WAŻNE INFORMACJE

Informacje na temat ESALIENS Okazji Rynkowych („subfundusz”), wydzielonego w ramach ESALIENS Parasol Zagraniczny SFIO („fundusz”) zawarte są w prospekcie informacyjnym, w kluczowych informacjach dla inwestorów oraz w informacji dla klienta
w postaci jednolitego dokumentu, które są dostępne na stronie internetowej www.Esaliens.pl, w poszczególnych punktach dystrybucji funduszu, jak również w formie pisemnej w siedzibie funduszu (ul. Bielańska 12, 00-085 Warszawa). Prospekt informacyjny funduszu, kluczowe informacje dla inwestorów oraz informacja dla klienta w postaci jednolitego dokumentu zawierają informacje niezbędne do oceny inwestycji, wskazują ryzyko uczestnictwa w funduszu, koszty, opłaty i informacje
o podatkach. Przed zainwestowaniem w subfundusz należy zapoznać się z kluczowymi informacjami dla inwestorów dotyczącymi wybranej kategorii jednostki uczestnictwa subfunduszu, jak również z prospektem informacyjnym funduszu i informacją dla klienta w postaci jednolitego dokumentu. Indywidualna stopa zwrotu zależy od dnia nabycia oraz odkupienia jednostek uczestnictwa,
a także od wielkości pobranych opłat manipulacyjnych i wysokości należnego podatku. Fundusz nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego subfunduszu, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik funduszu musi liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części wpłaconych środków. Wartość aktywów netto subfunduszu może cechować się znaczną zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Fundusz lokuje aktywa subfunduszu głównie w lokaty inne niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego (z zastrzeżeniem tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych). Subfundusz bazowy określony jest w prospekcie informacyjnym funduszu. Fundusz lokuje aktywa subfunduszu głównie w tytuły uczestnictwa subfunduszu Miller Opportunity Fund, wyodrębnionego w ramach Primo UCITS Platform ICAV - instytucji wspólnego zarządzania o zmiennym kapitale z siedzibą w Irlandii mającej status funduszu inwestycyjnego z wydzielonymi subfunduszami. Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter biznesowy, który należy traktować jako ilustrację, nie prognozę. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej
i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. ESALIENS TFI SA, zarządzające funduszem, działa na podstawie decyzji z dnia 18.06.1998 r. wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.



do góry